Minimalist Şıklık Nedir? Yeni Moda Trendi : Minimalist Şıklık

Minimalizm hayatımızın her yerinde kullanabileceğimiz, yıllarca bahsedilen bir yaşam tarzıdır. Moda trendleri de bu yaşam tarzından nasibini aldı. Öncelikle minimalizm nedir bundan bahsedelim.

Minimalizm 1990 yıllarından beri fazlalıktan uzak hayat tarzını benimser. Gerçek mutluluğu bu şekilde tanımlar. Günümüzde varolan gibi alışveriş akınları, gereksiz eşya biriktirmek, her zaman aynı da olsa ürün alımı. Bu şekilde devam eden bir döngü. Tüketici olarak tükenmeyen istekler..

Minimalizm buna karşı bir duruş sergiliyor. Hayat tarzımızda daha az ve gerekli madde o kadar çok mutluluk. Çevremizdeki maddelerin fazlalığı ruhumuzu olumsuz etkiler minimalistlere göre. Artık bu akım çok yaygın hale geldi. Özellikle ev dekorasyon trendleri, ev yaşam tarzı denince minimalist yaşam tarzı öncelikli olarak karşımıza çıkıyor.


Küçük alanlara az eşya mantığı ile evimizi dekore etmekten geçiyor. Çoğu ünlü bu yaşam tarzını benimsemektedir. Özellikle bu yaşam tarzını benimsemeyenler ise adapte olamayacaklarını söyleseler de bir gün mutlaka hayat tarzlarını minimalist yaşam tarzına uygun hale getireceklerinden bahsederler.

 

Peki bu yaşam tarzı moda ile nasıl buluştu?

Insanların moda ihtiyaçlarının bitmemesi, bitmek bilmeyen tüketici talepleri ve her zaman daha fazla isteğin yerini zamanlar minimalist moda trendleri halini alacaktır.

Bu trend nasıl uygulanır derseniz devam edelim..


Belli başlı koşulları olmasa da gözlemlerimiz doğrultusunda Ellession olarak belirlediğimiz bir kaç unsur var.

1) Tek Renk

Ton sür ton renkler tercih edin. Yada tek renk giyinin. Gözünüzle hayal edin bembeyaz yada baştan aşağı toprak tonları giyinmiş biri.. Gözünüzü asla yormayacak. Hem zarif hemde şık. Hemde 2020-2021 sonbahar kış modası bu konsepte oldukça uygun.

2020-2021 sonbahar kış modası yazımızı okumak için tıklayınız.

2) Az Parça

Üzerinize aldığınız kıyafet sayısını en aza indirin. Unutmayın minimalist demek en az demektir. Kat kat giyinmekten ziyade her zaman tek ve şık görünmeye özen gösterin.

3) En önemli kural : Sadelik

Her kombininize baktığınızda kendinize şu soruyu sorun; Sade ve şık görünüyor muyum? Cevabınız evet ise şahane! Fakat hayır ise biraz renklerden arınmalı yada üzerinizdeki kalabalığı azaltmalısınız.

En önemli 3 kurala sadık kalırsanız artık sizde minimalist bir tarz yakalamış olacaksınız.

Minimalizm her zaman az ile mutlu olmayı öğretir. Çoktan herkes mutlu olur. Ama az ile kimler mutlu olabilir? Bu yüzden yüzyıllardır insanlar gerek bu akım adı ile gerek bilmeden yaşayıp gitti. Eskilerde de halklar bu şekilde az ile yaşamışlardır.

Minimalizm bir yaşam tarzıdır.


Bir de buna gözatın.

Bir Danimarka kültürü olan Hygee tarzı hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like