Pandemi İle Gelen Dekorasyon Çılgınlığı

Ev dekorasyonu pandemi şartlarıyla beraber hayatımızda yeni bir alışkanlık oluşturdu. Hayatımıza aniden giren Covid-19 ile beraber bütün ülkelerin sosyal mesafe ve evde kalma gibi uygulamaları insanları yeni hobiler ve faaliyet alanları yaratmaya itmiştir. Araştırmalar gösteriyor ki stres atmak için daha çok 19-22 yaş aralığındaki insanlar evde kaldıkları süre boyunca yatak odalarında dekorasyon değişikliği yapmışlardır.

Dekorasyona Nasıl Başlanır?

Ev dekorasyonu, bazı insanlar için en keyifli bir aktivitedir ancak geri kalan insanlar için karmaşık bir hal alabilir, mobilya ve boyada şaşkın ve kaybolmuş hissedersiniz. Yeni ev eşyaları mı almalıyız? yoksa elimizdeki eşyaları geri mi dönüştürmeliyiz? Modası geçmiş olan mobilyalar, hangi renkler moda? Cevaplanması gereken çok fazla soru var.

Modern teknoloji sayesinde takip edebileceğimiz ve dekorasyon dünyasını öğrenebileceğimiz birçok alana artık sahibiz. Pandemi de evde geçen uzun ve sıkıcı süreçleri internette gezerek veya filmler izlerken gözümüze takılan yeni tasarılar ile geçirdik. Haliyle etkilendik ve önceleri zaman geçsin diye başlayıp sonra yapabildiğimizi gördükçe daha fazlasını isteyerek kendi evimizin iç mimarı olma yoluna girdik.

Evde Olan Malzemeleri Değerlendirme

Aslında her şey evde kendi ekmeğimizi yapmak ile başladı desek yalan olmaz. Elimizdekileri kullanmak pandemi de hiç olmadığı kadar değerlendi. Dekorasyon ürünleri olarak çıtalar, çekiç, boya, çivi, vb. aklınıza ne geliyorsa evde bulduğunuz ürünleri değerlendirme durumu ön plana çıktı. Önce hoşunuza gitmeyen sallanan sandalye için çivi kullanıldı sonra rengi artık eskisi gibi güzel gelmedi ve farklı bir renge boyandı.

İnsanlar bu sayede her gün gördükleri ortamdan kurtulup zamanlarını daha verimli kendileri için kendi evleri ve çevresini değiştirmek için harcadı. Ve bir şeyleri yapmanın değiştirmenin hazır almaktansa kendi emeğiyle evinde katkısı olmanın hazını yaşadırlar.

Mobilyaları planlamamak

Yeni yapılan evler artık daha küçük olduğundan mobilyaların planları dekorasyon için öne çıkmaktadır. Küçük bir oturma odasında en iyi yerleşimi ve tasarımı elde etmek için planlama çok önemlidir. Öncelikle sürekli kullanılan mobilya parçalarını göz önünde bulundurarak kompakt bir oturma odası alanı oluşturulabilir. Şekil, boyut ve işlevi dikkate almadan mobilya satın almak maliyetli bir hata olabilir. Mobilyaları duvarlara doğru itmekten kaçının. Mobilyalarınızın etrafında siz ve misafirlerinizin dolaşabilmesi için yeterli boşluk bırakın. Odanın ortasında geniş bir açık alan bırakmak aslında odayı daha kapalı hissettirir. Bunun yerine, büyük dokulu bir halı ya da sehpa gibi merkezi bir nokta etrafında toplanmış, birbirine daha yakın, rahat mobilyalar tercih edin.

Evin merkez noktalarında duvar ve mobilyaya uygun mumluk konulabilir. Bu hem sizin özel günlerinize bir çakmakla harika bir dokunuş sağlar hem de görsel ve dekoratif açıdan oldukça iyi bir parça durumuna gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like