Büyüleyici Bir Düğün Organizasyonu: Düğün Planlaması ve Düğün Hazırlıkları Listesi

Çok kafa karıştırıcı ve bir o kadar mutlu olacağınız bir döneme giriyorsunuz. Aklınız da bir çok soru var mekan, gelinlik, saç, makyaj vb. hakkında. Belki de bir telaş içerisindesiniz. Bu telaşa hiç gerek yok. Biraz da olsa kafa karışıklığınızı gidermek için bir yazı yazdım. Hadi düğün organizasyonu yazımıza geçelim.

İlk olarak düğün mekanınızı belirlemek ile başlamalısınız bu döneme. Çünkü gelinliğinizi , saçınızı, makyajınızı hatta ayakkabınızı bile buna göre belirleyeceksiniz.


Düğün Organizasyonu

Düğün Mekanı Fikirleri

Düğün salonu belirlerken en önemlisi sizin ne istediğiniz. “Nasıl bir yerde düğün yapmak istiyorum ?” bu soruyu kendinize sorun ve ne istediğinize karar verin. Düğün mekanları bakarken en önemli etkenlerden biri de hava koşulları tabi ki. İster deniz kenarı, salon, kır , otel, tekne düğünlerini tercih edebilirsiniz. Bazı düğün mekanları düğün paketi de verebiliyor tabi. Saç, makyaj, manikür, pedikür gibi gelin ve damat adaylarımıza paketler sunuyorlar. Bu paketleri almak istemediniz ve kendi kuaförünüz de yaptırmak isteye de bilirsiniz.
Düğün salonu seçerken kişi sayısına çok dikkat edilmeli. Çok kişi gelecek ise bir sorun doğurabilir. Düğün mekanı fiyatları tabi ki çok büyük faktör. Düğün organizasyonu için eğer yemekli bir düğün istiyorsanız size daha fazla fiyat çıkaracaklardır. Sadece pastalı ve içecekli bir düğün ise  fiyat tabi ki düşecektir.

Düğün Pastası

Düğün pastası genelde düğün salonu tarafından verilmektedir ve çoğunlukla sahte olmaktadır. Eğer düğün pastanızı kendi hayallerinizde ki gibi yaptırmak istiyorsanız düğün mekanları bunu kabul edecektir.
Konsept pastalardan ziyade son yıllarda daha zarif, rustik görüntüdeki düğün pastaları önem çıkmaktadır. Beyaz ve pastel tonların sıklıkla kullanıldığı düğün pastalarında rustik bir hava katmak için bitkilerin tohumlarına da yer verilmektedir. Düğün konseptiniz ne ise ona uygun pasta seçmeniz çok önemli. Düğün pastanızın görüntüsünden ziyade içeriğine de önem vermelisiniz. Sizin en güzel gününüzde en güzel pasta ile masanızı güzelleştirin.

Düğün Mekanı Seçildi Ve Tarih Belirlendiğine Göre Sıra Geldi Düğün Davetiyesi

Sevdikleriniz tabi ki davetiyeleri sizin için saklayacaklar. Düğün organizasyonu o yüzden çok da önemsiz olmamalı. Çağımızın teknolojisi ile tabi ki harika davetiyeler mevcut. Günümüzde daha minimal davetiyeler kullanılmakta.
Tabi ki gösterişi seven gelinlerimiz için de bir sürü davetiyeler mevcut. Unutmayın ki davetiyeniz düğün konseptinizi gösterecek. Düğün davetiyesi tasarımının mekan ve temaya uyması, yazı tipinin okunaklı olması gerekmektedir. Düğün davetiyesi seçerken dikkat etmen gereken konuların başında fiyatlar geliyor.
Davetiyeni tabi ki düğün bütçene uygun olarak seçmek isteyeceksin. Düğün davetiyesi metninin yazı tipi mutlaka okunaklı olmalı.

Gelinlik Alırken Nelere Dikkat Etmelisin

Düğün mekanını seçtin, şimdi sıra düğün hazırlıklarının en heyecanlı ve önemli ikinci aşaması olan gelinlik seçiminde. İlk önce araştırma yapmalısın. Dergiler, internet siteleri gibi ilham alabileceğin siteleri tarayın ve en beğendiğiniz gelinliği bulmak için çabalayın. Beğendiğiniz gelinlik modelini randevunuzda deneyin. Bir gelinlik beğendim başka bir gelinlik denemeyeceğim demeyin. Açık fikirli olmakta yarar var. Gelinlik danışmanları sizin vücut tipinizi görüyorlar ve beğendiğiniz gelinlikten  farklı bir gelinlik verirler ise deneyin belki üstünüzde çok daha beğeneceksiniz.  Gelinlik alışverişine erken başlayın. Üzerinize uygun bir gelinlik bulamadığınız taktirde özel dikim bir gelinlik giymek durumdasınız. Birçok gelinliği üretmek dört veya 8 ay sürebilir. Ve gelinliğe ulaştığınızda değişikler için zaman kalması gerekebilir. İlla ki pahalı gelinlikten başlamanıza gerek yok. Belki de limitinizi arttırmaya gerek kalmadan istediğin gelinliğe sahip olabilirsin. İşinizden hafta içi izin alabiliyorsanız gelinlik alışverişine hafta içi çıkmanız sizin için çok daha iyi. Danışmanınız size daha çok ilgi gösterecektir ve gittiğiniz gelinlik mağazası boş olduğu için istediğiniz gelinliği deneyebilirsiniz. Tabi ki mükemmel olmalısınız fakat bir o kadar da gelinliğin içinde rahat olmalısınız. Bütün gün size nefes aldırmayan bir gelinlik ile dolaşmak istemezsiniz. Büyük beden bir gelinseniz ön araştırma yaparak büyük beden gelinlik satan mağazaları tespit edin ve oraya gidin. Eğer hayalinizdeki gelinliği bulamadıysanız özel tasarım seçeneği olan mağazaları tercih edebilirsiniz. Gelinlik seçerken tabi ki ünlülerin stillerinden ilham alabilirsiniz. Hollywood ünlülerinin sınırsız düğün bütçesine sahip olmayabilirsiniz ancak, yine de ilham alabilir ve gelinlik tasarımınızı o modele uygun yaptırabilirsiniz.


Duvak Seçimi Püf Noktaları – Düğün Organizasyonu

Havanıza hava katak ve size bir gizem katacak en önemli aksesuar duvaktır.
Mutlaka yüz şeklinize göre duvak seçmelisiniz. Gelin saçınız ile duvağın uyumu çok önemli.

Topuz bir saç istiyorsanız; katedral gibi uzun duvaklardan takabilirsiniz
Saçlarınız yarım toplayacaksanız; orta boy duvaklara yönelebilirsiniz.
Kısa saçlı bir gelin iseniz; kısa duvak takmanızda fayda var.
Gelinliğinizden daha gösterişli bir duvak olmaması gerek. Eğer gelinliğiniz sade bir gelinlik ise gösterişli bir duvak takmanızda bir sorun yok. Gelinliğinizin sırt dekoltesi varsa kısa duvak kullanmanızda fayda var.
Duvağınız düğün mekanı ile de uyum sağlamalıdır. Çünkü ihtişamlı mekanda yapılacak bir düğünde takacağın duvak ile sade bir organizasyon için seçeceğin model birbirinden farklı olacaktır.

 


Düğün Makyajı Seçimleri Nasıl olmalı

Düğün makyajınızı düğün gününe bırakmamanız size son anda çıkabilecek bir pürüzü ortadan kaldıracaktır. Düğün öncesi makyaj provası makyözün makyaj yapmasını beğendiniz mi , sonuç güzel mi gibi soruların
cevabını bulmasına yardımcı olacaktır veya hangi makyajı yapmalıyım sorusuna da yanıt verecektir. İnternetten çok güzel bir makyaj beğenmiş olabilirsiniz fakat size yakışacak veya yakışmayacak olmasını şansa bırakmazsınız. Önemli bir gündesiniz ve bütün gün mükemmel halde kalmalısınız. Bunun için makyaj malzemeleri çok önemli teninizin yapısına uygun malzemeler kullanılmaz ise yüzünüz makyajı atabilir veya yüzünüz yağlı durabilir. Düğün organizasyonu yaparken saçınızı mutlaka prova yapın. Uzun süre kalıcılığını koruyan malzemeler ve olmazsa olmaz en kaliteli sabitleyiciler kullanılır. Düğününde insanlar sana gelin makyajı ne kadar güzel olmuş yerine ne kadar güzelsin demeli! Çünkü yüzüne oturmayan bir makyaj senin değil, sadece makyajın güzelliğini ortaya çıkarır.  Göz makyajın dikkat çekici olacaksa, ruj seçimini şeftali ve nude gibi doğal tonlarda tercih edebilirsin. Artık gelinler tabi ki varla yok arası makyaj istiyorlar. Kendi güzelliklerinin önüne bir ürün geçsin istemiyorlar.

Düğün Saç Modelleri Önerileri – Düğün Organizasyonu

Düğün makyajı kadar düğün saçı da çok önemli. Düğün konseptinizi belirlediğiniz esnada saçınız da karar verebilirsiniz tabi ki.  Kır düğünü seçtiyseniz çiçekli ve örgülü saçlar size çok uygun olacaktır. 2020’nin en popüler saçı bantlı topuzlar. Minimal tasarımlardan oluşan sade ve şık olmak isteyen gelinlerimiz için çok ideal.
Önleri geriye alınmış su dalgalarını incili saç aksesuarları ile tamamladığınızda zarif bir görünüm yakalayacaksınız.  Bu senenin trendlerinden biri saç aksesuarları saçınız dümdüz olsa bile aksesuarlar ile göz kamaştırabilirsiniz.  Herkes kocaman topuzlar yapacak diye bir şey yok . Sade olmak isteyen gelinlerimiz de göz kamaştırabilirler. Düğün organizasyonu yaparken bu kısımları not alın 🙂

Umarım size yardımcı olabilmişizdir. Bu yazıyı yazarken size yardımcı olabilecek önerileri göz önünde bulundurdum. Bu güzel günde her şey istediğiniz gibi olsun. Sağlık ve mutlu günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like