Lazer Epilasyon: Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Lazer epilasyon uygulaması yaptırmayı tercih ediyorsanız, bu yazıyı okumanız doğru olacaktır. Belki bir arkadaş önerisi, bir reklam kampanyası yada tesadüfen gördüğünüz bir öneri ile epilasyon yaptırmaya karar verdiniz. Ağda, traş ve benzeri uygulamalardan sıkıldınız yada uğraşmak istemiyorsunuz.. Ve elbette epilasyon sizlere oldukça cazip bir tercih gelecektir. Bunun nedeni kalıcı bir uygulama olmasıdır.

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyonu, kıl köklerinin zarar görmesine neden olan lazer ışıkları ile üst üste baskıya maruz edilerek uygulanan epilasyon tekniğidir.

Epilasyon araştırmalarını yaptınız, lazer epilasyon fiyatları hakkında iyice bilgi edindiniz ve karar verdiniz. Teknik olarak buzlu lazer başta olmak üzere bir çok tekniği içermektedir. Epilasyon fiyatları ayrıca teknik ve klinik, güzellik merkezine göre değişkenlik gösterir.


İlk uygulamadan sonra çok bir fark göremeyeceksiniz, gerçek bir sonuç almak için 2 veya 3 hafta ve tam sonucu almak için 8-12 seans gereklidir.

Uygulama süresince istikrarlı bir şekilde devam etmelisiniz. Bunun nedeni kıl köklerinin tekrar büyüme zamanları farklıdır, bu yüzden hepsi için lazer epilasyon etkin olmalıdır.

Epilasyon cilt yüzeyindeki kıllarla tepkime oluşturabilir, bu cildinizde tahrişe, ufak kızarıklıklara ve yanık kokusuna sebebiyet verir. Bu konuda endişelenmeyiniz.

Bazı klinikler yüzünüzün bazı bölgelerine epilasyon yapmayabilir. Çünkü lazer için tercih edilmeyen bölgeler vardır bunlara göz çevresi örnek olarak verilebilir.

Lazer Epilasyon Süresi

Epilasyon uygulaması, buz lazer gibi tekniklerde dahil olmak üzere minimum 20 dakika maksimum 1 saati bulabilir. Buda yaptırdığınız bölge sayısına göre değişkenlik gösterecektir.


Lazerden gelen sıcaklık 1 gün süresince vücudunuzda durur, bu yüzden güzellik uzmanları da sizi uyaracaktır, spor yapılmaması (terleme ile bağlantılı) ve su değmemesi gerekir. Asıl önemli olan ve nedeni olan şey bakteri oluşumunu önlemektir.

Güzellik uzmanı size uygun tavsiyelerde bulunacaktır, siz yine de tedavi önce bronzlaşmamaya özen gösteriniz. Ve bronzlaşmış iseniz bu konuda dermatoloğunuza danışınız.

Bazı güzellik merkezleri lazer epilasyon sonrası krem tavsiyesi vermektedir. Eğer vermezlerse siz organik içeriğinde kimyasal içermeyen kremleri tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan nemli kalmaktır. Lazer öncesi ve sonrası bir süre solaryuma gitmeyiniz.

Epilasyon Acıtır mı?

Epilasyon genel olarak bir sızı hissettirir, fakat bu sızı kişiden kişiye acı, ağrı ve hiç hissetmeme durumlarını ön plana atar. Bunun nedeni acı eşikleri ile ilgilidir. Bir yandan belirtmek gerekirse bölgesel olarak lazer işlemi ağrıları değişebilir. Örneğin kol bölgesi az hissediliyor ise genital bölge hassas olduğundan dolayı bir tık fazla hissedeceksiniz. Bu sızılar dayanılamayacak boyutlarda değildir. Seans sırasında güzellik uzmanınız sizi sakinleştirecektir.

Son kurallardan biri ise, bu işlem boyunca ağda, yolma gibi uygulamaları bırakmanız gerekiyor. Lazer seanslarınız boyunca uzmanın belirttiği günlerde dahil olmak üzere tıraş uygulamak zorundasınız. Hatta bazı merkezler kendi verdikleri tıraş makinesi ile tüylerinizden kurtulmanızı ister.

Lazer Epilasyon Kalıcı mı?

Genel olarak epilasyon uygulayan kesim %90 oranında iyi sonuç bildiriyor. Bu uygulanan merkezden ve uygulayan kişiye göre değişir. Ancak unutmayalım ki; yükselen hormonlar bu kıl köklerinin tekrar uzamasına sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like