Bir Danimarka Sırrı : Hygee

Son birkaç yılda (ve özellikle kış aylarında), belirli bir kelimeyle karşılaştığınızdan eminiz : Hygge . Peki hygge tam olarak ne anlama geliyor? İlk olarak, nasıl söylediğinizle başlayalım.

“Hoo-ga” olarak telaffuz edilen bu Danimarkalı konsept tek bir kelimeye çevrilemez, ancak hayattaki basit şeylerin tadını çıkararak rahat bir mutluluk ve esenlik hissini kapsar.


Yağmurlu bir Pazar günü içeride bir kitap okumaktan veya bir kar gününde bir fincan sıcak kakao okumaktan hoşlanıyorsanız , bilmeden huzursuzluk yaşadınız . Kopenhag’daki Mutluluk Araştırma Enstitüsü CEO’su Meik Wiking’e göre Hygge , Danimarkalı olmanın o kadar önemli bir parçası ki, “kültürel kimliğimizin belirleyici bir özelliği ve ulusal DNA’nın ayrılmaz bir parçası” olarak kabul ediliyor.

Örneğin, eşofman altı hygge olarak sayılır mı? Evet. Danca’da onlar için bir kelime bile var! Hyggebukser , halka takılırken asla ölü olarak yakalanamayacağınız, ancak Netflix’e bindiğinde hafta sonları evdeyken pratik olarak yaşadığınız bir çift pantolon.

Hygge olarak kabul edilen başka şeyler şunlardır :

Mumlar. Danimarkalı bir kişiye sorarsanız, muhtemelen mumların evde higgelig bir atmosfer yaratmanın en önemli parçası olduğunu söylerler .


Şömineler. Ateşin içinde sıcak bir gece için kıvrılmaktan daha rahat ne olabilir ? Şömineniz kış için dekore edilmişse bonus puan .

Battaniye atın. Bir olsun tıknaz örme , ağırlıklı battaniye veya ısıtmalı atmak , kendinize etrafına sarmak için bir şey Soft sahip bir zorunluluktur.

Ev yapımı tatlılar, rahat yiyecekler ve sıcak içecekler. Yediğiniz şey, bu rahat titreşimleri yaratmak için de gereklidir. Restoranlar kesinlikle bir hygge atmosfere sahip olsa da (masadaki mumları ve arkadaki bir şömineyi düşünün), pahalı bir yemek için tonlarca para harcamak önemli değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like