Coco Chanel’in İlham Veren Hikayesi : Chanel 2.55

Coco Chanel, sadelik ve stil kalıpları kadın giyiminde devrim yaratan, önde gelen bir Fransız modernist tasarımcıydı. O, Yirminci Yüzyılın Time 100 en etkili insanlarında listelenen tek tasarımcıydı.

Çoğu kaynak, Gabrielle Chanel’in 1883’te doğduğunu öne sürüyor, ancak bu yakından korunan bir gerçekti – Coco doğum tarihini açıklamak istemiyor. Annesi evli değildi ve yetiştirilmesinde yoksulluk ve belirsizlik vardı. 12 yaşında, annesi öldü ve babası Gabrielle dahil üç kızını Correze’deki bir manastıra gönderdi. Dini kurumdaki yaşam katı ve tutumluydu, ama dikmeyi ve kıyafet yaratma hakkında temel bir bilgi edinmeyi öğrendi.


18 yaşında manastırdan ayrıldı ve Moulins’e taşındı. Terzi olarak çalıştı ve ek olarak şarkı söylemeye başladı fakat şarkı söylemesi onu ileriye taşıyacak kadar yeterli değildi.

Étienne Balsan ile bir ilişkiye başladı. Bu, Chanel’in birçok zengin aristokrat ve farklı bir sosyal çevreyle tanışmasını sağladı.

Chanel, Deauville’de moda kıyafetler satan bir butik açtı. Birinci Dünya Savaşı’nın sıkıntıları sırasında faydalı olduğu kanıtlanmış bir kumaş olan jarse kumaştan yenilikçi bir şekilde yararlandı. Modanın ön saflarında olduğu için hızla yükselen bir üne kavuştu ve ilk başarısı onu Biarritz’de Birinci Dünya Savaşı sırasında varlıklılar için bir mekan olarak zenginleşen başka bir dükkan açmaya teşvik etti.

Önemli giyim eşyaları Coco Chanel öncülere yardımcı oldu:

-yakasız hırka ceket önyargı kesim elbise

– bir eleştirmen tarafından bir Ford etiketli çünkü herkes bir tane vardı.

-Ayakkabı ipi

-omuz askısı-Yüzen saten eşarp

-Önemsiz ve gerçek mücevherlerin birlikte giyilmesi.

Zengin ve ünlü kadınlar bir kez daha Chanel görünümünü benimsedi ve endüstri üzerindeki kalıcı etkisini gösterdi.

“Yeri doldurulamaz olmak için her zaman farklı olmak gerekir.” – Coco Chanel İnsanların ne istediğinin bilinciyle birleştiğinde harika tadı, modası ve pratikliği ile gurur duydu. Onu dünya modasında en tanınmış isim yapan buydu. Chanel_2.55 Chanel 2.55 Chanel, modanın pek çok alanında yenilikçiydi. Çok daha pahalı mücevherleri taklit eden yeni bir mücevher türü geliştirdi. Zengin insanların pahalı mücevherlerini evde tutmasını sağladı. 1929’da ikonik Chanel çantasını geliştirdi. Diğer Chanel kreasyonları gibi, güzellik, moda ve pratikliği birleştirdi. İnce kayış – ellerin serbest kalmasını sağlar. 1948’de tasarımı Chanel 2.55 olacak şekilde güncelledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like