Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer? Gözaltı Morlukları Hakkında Herşey

Gözaltı morlukları nedeni olarak başlıca nedenler şunlardır;

Yorgunluk
Fazla uyumak , aşırı yorgunluk veya normal yatma vaktinden birkaç saat sonra uyanık kalmak, gözlerinizin altında koyu halkaların oluşmasına neden olabilir. Uyku eksikliği cildinizin donuk ve soluk olmasına neden olarak cildinizin altındaki koyu dokuların ve kan damarlarının görünmesine neden olabilir. Yorgunluk cilt içinde olumsuz etkilere sahiptir.

Gözaltı morluğu neden olur ?

Uyku eksikliği, gözlerin altında sıvı birikmesine ve gözlerin kabarık görünmesine neden olabilir. Sonuç olarak, gördüğünüz koyu halkalar aslında kabarık göz kapaklarınızın oluşturduğu gölgeler olabilir . Gözaltı morlukları genellikle bu nedenden dolayı oluşur.


Yaş
Doğal yaşlanma, gözlerinizin altındaki koyu halkaların bir başka yaygın nedenidir. Yaşlandıkça cildiniz incelir. Ayrıca cildinizin esnekliğini korumak için gereken yağ ve kolajeni de kaybedersiniz. Bu meydana geldiğinde, cildinizin altındaki koyu kan damarları daha görünür hale gelir ve gözlerinizin altındaki alanın kararmasına neden olur.

Göz yorgunluğu
Televizyonunuza veya bilgisayar ekranınıza bakmak, gözlerinizin ciddi şekilde gerilmesine neden olabilir . Bu tür, göz çevrenizdeki kan damarlarının genişlemesine neden olabilir. Sonuç olarak, gözlerinizi çevreleyen cilt koyulaşabilir.

Alerjiler
Alerjik reaksiyonlar ve göz kuruluğu koyu halkaları tetikleyebilir. Alerjik reaksiyonunuz olduğunda, vücudunuz zararlı bakterilere yanıt olarak histamin salgılar. Histaminler kaşıntı, kızarıklık ve gözlerin şişmesi gibi rahatsız edici semptomlara neden olmaktan başka, kan damarlarınızın genişlemesine ve cildinizin altında daha görünür hale gelmesine neden olur.

Dehidrasyon
Dehidrasyon , gözlerinizin altındaki koyu halkaların yaygın bir nedenidir. Vücudunuz uygun miktarda su almadığında, gözünüzün altındaki cilt donuk görünmeye başlar ve gözleriniz çökük görünür. Bu, altta yatan kemiğe olan yakınlıklarından kaynaklanmaktadır.


Güneşe aşırı maruz kalma
Güneşe aşırı maruz kalmak, vücudunuzun cildinize renk veren pigment olan aşırı melanin üretmesine neden olabilir. Çok fazla güneş – özellikle gözleriniz için – çevredeki ciltte pigmentasyonun koyulaşmasına neden olabilir.

Genetik
Aile öyküsü, gözlerinizin altında koyu halkaların oluşmasında da rol oynar. Erken çocukluk döneminde görülen kalıtsal bir özellik olabilir ve siz yaşlandıkça kötüleşebilir veya yavaş yavaş yok olabilir. Tiroid hastalığı gibi diğer tıbbi durumlara yatkınlıklar da gözünüzün altında koyu halkalara neden olabilir.

Gözaltı Morlukları Tedavisi

Evde gözaltı morlukları tedavisi
Gözaltı morlukları tedavisi, altta yatan nedene bağlıdır. Bununla birlikte, bu durumu yönetmeye yardımcı olabilecek bazı ev ilaçları vardır. Daha yaygın yöntemlerden bazıları şunlardır;

Soğuk kompres uygulayın . Soğuk kompres, şişmeyi azaltmaya ve genişlemiş kan damarlarını küçültmeye yardımcı olabilir. Bu, şişkinliğin görünümünü azaltabilir ve koyu halkaların ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Birkaç buz küpünü temiz bir beze sarın ve gözlerinize uygulayın. Bir el bezini soğuk suyla nemlendirebilir ve aynı etki için 20 dakika boyunca göz altlarınıza uygulayabilirsiniz. Bez ısınırsa veya buz erirse bu işlemi tekrarlayın.
Fazladan uyuyun. Uykuyu yakalamak da koyu halkaların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Uyku yoksunluğu cildinizin soluk görünmesine neden olarak koyu halkaları daha belirgin hale getirebilir. Koyu halkaların görünmesini önlemek için kendinize yedi ila sekiz saat dinlenin.

Başınızı kaldırın. Gözaltı morlukları tedavisi için uygulanan yöntemlerden biridir. Uykusuzluk, gözünüzün altındaki koyu renkli torbaları üretmede rol oynayabilir, ancak bazen nasıl uyuyacağınızdır. Gözlerinizin altında sıvının birikmesini önlemek için başınızı birkaç yastıkla kaldırın, bu da gözlerin kabarık ve şişmiş görünmesine neden olabilir.

Çay poşetleriyle ıslatın . Gözlerinize soğuk çay poşetleri sürmek görünümlerini iyileştirebilir. Çay, kan dolaşımını uyarmaya, kan damarlarınızı küçültmeye ve cildinizin altında sıvı tutulmasını azaltmaya yardımcı olabilecek kafein ve antioksidanlar içerir. İki ıslatınsiyah veyayeşil çay poşetlerini sıcak suda beş dakika bekletin. 15-20 dakika buzdolabında soğumalarını bekleyin. Soğuduktan sonra, poşet çaylarını kapalı gözlerinize 10 ila 20 dakika uygulayın. Çıkardıktan sonra gözlerinizi soğuk suyla yıkayın. Gözaltı morlukları nasıl geçer sorusunun cevabı olabilecek niteliktedir.

Makyajla gizleyin. Makyaj ve kozmetikler koyu göz çevrelerini iyileştirmezken, onları kamufle etmeye yardımcı olabilir. Kapatıcılar koyu lekeleri kapatabilir, böylece normal ten renginize uyum sağlar. Bununla birlikte, herhangi bir topikal tedavi veya makyaj ürününde olduğu gibi, uygun bakımı kullanın. Bazı ürünler semptomlarınızın kötüleşmesine neden olabilir ve alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Herhangi bir tedaviden sonra düzensiz semptomlar yaşamaya başlarsanız, derhal kullanmayı bırakın ve doktorunuza bir ziyaret planlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like